sunmax_logo
zdrowo

Slnečný vitamín D

Adekvátna hladina vitamínu D je mimoriadne dôležitá pre naše zdravie. Väčšina Európanov trpí jeho nedostatkom, zvlášť v jesennom a zimnom odobí, keď sa UV žiarenie dostáva na zem v obmedzenom množstve. Vedecký výskum dokázal, že primeraná hladina vitamínu D veľmi pozitívne vplýva na naše zdravie:

  • chráni opornú sústavu, okrem iného zabraňuje vzniku osteoporózy a rachitídy
  • znižuje riziko vzniku srdcových chorôb, vrátane infarktu, predchádza hypertenzii
  • vplýva na naše duševné zdravie, predchádza depresii, sezónnym zmenám nálady a všeobecne pozdvihuje náladu
  • znižuje riziko ochorenia na bežné formy rakoviny, ako napríklad rakovinu hrubého čreva, prostaty alebo prsníka. V prípade infekcií, vrátane chrípky, sa riziko vzniku znižuje až o 90%.
  • predchádza   autoimunologickým ochoreniam, vrátane sklerózy multiplex, cukrovky 1. typu či reumatoidného zápalu kĺbov
  • predchádza kožným chorobám, vrátane lupienky

Dostatočná expozícia slnečnému žiareniu (ultrafialovému) je pre nás veľmi dôležitá. Viac než 90% vitamínu D vzniká spontánne v našej pokožke ako výsledok expozície UVB žiareniu.

Len 10% vitamínu D potrebného pre organizmus zabezpečuje správne stravovanie. V našom podnebí a zemepisnej šírke, zvlášť v jesennom a zimnom období, nie je možné adekvátne vystavenie slnečným lúčom UVB a dostatočná syntéza vitamínu D.

Keď k tomu prirátame súčasný životný štýl, v rámci ktorého veľká časť populácie pracuje v uzatvorených, umelo osvetlených miestnostiach, môže sa stať, že dokonca i v jarnom či letnom období  nie je možné udržať adekvátnu hladinu vitamínu D. A práve tu podáva pomocnú ruku solárium. Nebojme sa ho využívať. Rozumné používanie nám môže priniesť len samé výhody.

 

opalanie_sunmax

Copyright  2011  Sunmax