sunmax_logo
zdrowo

Słoneczna witamina D.

Odpowiedni poziom witaminy D jest niesłychanie ważny dla naszego zdrowia. Większość Europejczyków cierpi na jej niedobór, szczególnie w okresie jesieni i zimy, kiedy promieniowanie UV dociera do ziemi w ograniczonym zakresie. Badania naukowe dowiodły, że odpowiedni poziom witaminy D bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

  • chroni kład kostny, m.in. zapobiega osteoporozie i krzywicy
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, w tym zawału serca, zapobiega nadciśnieniu.
  • dba o nasze zdrowie psychiczne, zapobiega depresji, sezonowym zmianom nastroju i poprawia ogólny nastrój.
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na popularne odmiany groźnych nowotworów takich jak chociażby rak jelita, prostaty, czy piersi. W przypadku infekcji wraz z takimi jak grypa ryzyko wystąpienia zmniejsza się nawet o 90%.
  • zapobiega chorobom autoimmunologicznym, w tym stwardnieniu rozsianemu, cukrzycy typu 1 i reumatoidalnemu zapaleniu stawów.
  • zapobiega chorobom skóry, w tym łuszczycy.

Odpowiednia ekspozycja na promienie słoneczne (ultrafioletowe) jest dla nas niezmiernie ważna. Witamina D jest w ponad 90% samoistnie produkowana w naszej skórze w wyniku ekspozycji na promieniowanie UVB.

Tylko 10% zapotrzebowania organizmu na witaminę D zaspokaja odpowiednia dieta. W naszym klimacie i szerokości geograficznej szczególnie w okresie jesiennym i zimowym właściwe nasłonecznienie promieniami UVB i dostateczna synteza witaminy D jest uniemożliwiona.

Dodając do tego obecny tryb życia, w którym duża część społeczeństwa pracuje w zamkniętych, sztucznie oświetlonych pomieszczeniach, może się okazać że nawet w okresie wiosny i lata utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D jest niemożliwe. I tu z pomocą przychodzi solarium. Nie bójmy się z niego korzystać. Rozsądne dawkowanie może przynieść nam same korzyści.

 

opalanie_sunmax

Copyright  2011  Sunmax