sunmax_logo
zdrowo

Sluneční vitamín D

Správná úroveň vitamínu D je neobyčejně důležitá pro naše zdraví. Většina Evropanů trpí na jeho nedostatek, a to především v podzimním a zimním období, kdy se UV záření dostává na zemi pouze v omezeném množství. Vědecké průzkumy potvrdily, že adekvátní množství vitamínu D v našem organismu velmi příznivě ovlivňuje naše zdraví:

  • chrání kostru, mimo jiné omezuje výskyt osteoporózy a křivice,
  • zmenšuje riziko objevení se srdečních nemocí včetně infarktu, omezuje vysoký tlak,
  • dbá o naše psychické zdraví, chrání nás před depresí, sezónními změnami nálady a zlepšuje obecnou náladu,
  • zmenšuje riziko onemocnění na známé druhy nebezpečných nádorů, jako na příklad rakovina střev, prostaty nebo prsou. V případě infekcí, jako na příklad chřipka, se riziko jejich objevení zmenšuje dokonce o 90%,
  • omezuje výskyt autoimunních nemocí, včetně roztroušené sklerózy, cukrovky typu 1 a revmatoidní artritidy,
  • omezuje výskyt nemocí kůže, včetně lupénky.

Správné vystavení na sluneční záření (ultrafialové) je pro nás nesmírně důležité. Vitamín D se v 90% sám produkuje v naší kůži, pokud ji vystavíme na UVB záření.

Pouze 10% požadované dávky vitamínu D nám zaručí správná dieta. V našem podnebním pásu a geografické šířce především v podzimním a zimním období je správné naslunění UVB zářením a dostačující syntéza vitamínu D znemožněna.

Pokud k tomu přidáme současný styl života, kdy velká část společnosti pracuje v uzavřených, uměle osvětlených místnostech, může se ukázat, že dokonce ani v období jara a léta není udržení správného množství vitamínu D možné. A tehdy nám s pomocí přichází solárium. Nebojme se ho využít. Rozumné dávkování nám může přinést jen prospěch.

 

opalanie_sunmax

Copyright  2011  Sunmax