Tzv. „nová evropská norma opalování 0.3 W/m²“ je výsledkem působení Evropské komise, která 1. října 2008 schválila směrnici EN 60335-2-27. Norma se týká především omezení záření opalovacích zařízení na úroveň 0,3W/m². Po šestiměsíčním přechodném období, tedy od 1. dubna 2009, jsou předpisy nové normy závazné ve všech členský zemích EU. Tyto předpisy se týkají nových opalovacích zařízení, která byla uvedena do oběhu po 1. dubna 2009.
Proč úroveň 0,3 W/m²? Jedná se o maximální hodnotu ultrafialového záření, které vystupuje v přírodních podmínkách na zemi. Přesněji se jedná o hodnotu záření na rovníku, v poledne, za jasného počasí.
Omezení výkonu záření zařízení na úroveň 0,3 W/m² s sebou nese rozhodně jemnější opalování v porovnání s opalováním v soláriích, která jsou obvykle používaná na trhu. Pozvolnější opalování je spojeno s delším opalovacím časem – dokonce několikrát delším. Zavedení tohoto omezení je efektem starosti o bezpečí a zdraví uživatelů salónů se solárii, a také snaha znormalizovat situaci v oboru, který byl poslední dobou vystaven na časté mediální útoky. Omezení vysílání UV záření se projevuje především v omezení záření z UVB rozsahu, které odpovídá za výskyt zarudnutí kůže a popálenin. Zavedení nové normy je pro majitele salónů velmi dobrou informací, i přesto, že většina z nich se obává negativní reakce zákazníků na prodloužený opalovací čas a s tím spojené větší náklady na jednu návštěvu solária. Je ale nutné si uvědomit, že v situaci, kdy se opalovací čas prodlouží dvakrát, jeho cena vůbec nemusí být dvakrát vyšší a majitel salónu nemusí tratit na takové změně. Zkušenosti z jiných zemí EU, které už plně zavedly nové právní regulace, ukazují, že opalování shodně s normou neodradilo zákazníky od opalování a dokonce naopak – navnadilo novou část nerozhodných zákazníků. Majitelé salónů se také přesvědčili o tom, že takové změny byly nutné. Už jen proto, že konečně můžeme s čistým svědomím říct, že opalování v soláriu je úplně bezpečné.
Informace, které jsou obsaženy v nové normě, se týkají také jiných aspektů, nejen omezení UV záření opalovacích zařízení. Nacházejí se tam také informace týkající se pokynů a návodů ohledně opalování, nutnosti informování zákazníků o nebezpečí spojeným s vystavením kůže na UV záření atd.
Druhá část normy se vyjadřuje ke kódování UV lamp, které je závazné pro výrobce od 1. října 2011. Kód lampy bude sloužit mimo jiné k výběru lamp, které odpovídají zařízením.
Co je důležité a je nutné to ještě jednou zdůraznit – nová norma se týká všech solárií, která byla vyrobena na trh po 1. dubna 2009. Každá členská země EU má povinnost vlastními silami znormalizovat situaci pro zařízení, která už jsou na trhu.